A șasea Conferință Europeană privind Planurile de Mobilitate Urbană Durabilă – 17-18 iunie 2019

Sectiunea: Anunţuri publiceŞtiri şi Evenimente back

28.06.2019
     A șasea Conferință Europeană privind Planurile de Mobilitate Urbană Durabilă s-a desfăşurat în 17 și 18 iunie 2019 la Groningen, Olanda.
Conferința s-a axat pe sprijinirea orașelor să devină sustenabile și active în contextul PMUD promovând modalităţi prin care acestea să devină mai accesibile în ceea ce priveşte mersul pe jos şi mersul cu bicicleta.

Conferința europeană privind Planurile de Mobilitate Urbană Durabilă reprezintă principalul eveniment anual la nivel european pentru actorii implicați în punerea în practică a conceptului PMUD.

Conferința a servit drept forum pentru factorii politici, autoritățile locale, planificatorii din domeniul transportului urban, reprezentanţii universităţilor, ONG-uri și alți profesioniști în domeniul mobilității.

Evenimentul a oferit oportunități de relaţionare, dezbatere a problemelor cheie și schimb de idei privind planificarea mobilității urbane durabile.

Primăria Municipiului Făgăraş a participat la Conferința de la Groningen în calitate de partener în cadrul Proiectului Civitas PROSPERITY finanțat prin programul Horizon 2020.