START depunerii de proiecte la PRIMĂRIA FĂGĂRAȘ!

04.04.2017
     Făgărășenii interesați pot depune proiecte, în vederea obținerii de finanțări nerambursabile. Strategia de parteneriat între primărie și aplicanți pentru realizarea diferitelor evenimente în municipiul Făgăraș a fost modificată.

Astfel cei care doresc să organizeze evenimente culturale, evenimente dedicate sportului de masă sau pentru tineret, trebuie să participe la un concurs de proiecte și nu prin cerere de parteneriat cum se proceda până acum. Ghidul de finanțare al proiectelor se găsește pe site-ul www. primaria-fagaras.ro și poate fi consultat de către aplicanți. Perioada de depunere a proiectelor este de 30 de zile, iar pentru analiza ac estora sunt alocate 10 zile. Comisia de analizare a dosarelor va fi compusă din specialiști, angajați ai primăriei Făgăraș, iar fiecare proiect finanțat  va avea delegat câte un ofițer de implementare care va supraveghea buna desfășurare a proiectului aprobat. Acest sistem de finanțare de evenimente de către primării este implementat cu succes în Cluj, Brașov și București.