Nr.38147 din data de 25.05.2022   ANUNȚ - privind schimbul de locuințe pentru tineri destinate închirerii(ANL)  cu o alta de același tip (ANL) între doi chiriași

Nr.38147  din data de 25.05.2022

ANUNȚ

- privind schimbul de locuințe pentru tineri destinate închirerii(ANL)  cu o alta de același  tip (ANL) între doi chiriași

Primăria Municipiului Făgăraș a aprobat procedura și condițiile de realizare a schimburilor în cazul locuințelor construite de Agenția Națională pentru Locuințe în cadrul Programului de construcții de locuințe pentru tineri destinate închirierii, în baza H.C.L. nr. 290 din data de 26 noiembrie 2021.

Schimbul de locuințe se realizează doar în cazul imobilelor aflate în exploatare, fiind exceptate locuințele noi, inclusiv în cazul imobilelor situate în unități administrative teritoriale diferite. Unitățile locative supuse schimbului trebuie să facă  parte  din aceeași  categorie de locuințe construite de ANL.

Procedura privind schimbul reprezintă o convenție/un acord între doi chiriași, care implică schimbul a două unități locative ANL cu aceeași structură, sau se mai poate dispune și schimbul locuinței atribuite unui chiriaș cu o altă  locuință vacantă  de aceeași  categorie.

La data de 19.05.2022 s-a  înregistrată  la UAT Făgăraș o cerere  cu nr. 37568   -  privind schimbul de locuințe pentru tineri destinate închirierii (ANL) între ___________  - chiriaș a locuinței ANL situată în Făgăraș, str. Câmpului, bl. C, ap. 15, jud. Brașov – (garsonieră) cu _________- chiriașă a locuinței ANL  situate în Făgăraș, str. Câmpului, bl. C, ap. 14, jud. Brașov – (apartament cu 2 camere).

PRIMAR,                                                                    SECRETAR GENERAL,

GHEORGHE  SUCACIU                                                      LAURA -ELENA GIUNCA