Prima sesiune de asistență tehnică – Proiect PROSPERITY

06.02.2018

Marți, 6 februarie 2018, Primăria Făgăraș a beneficiat de prima sesiune de asistență tehnică în domeniul Planurilor de Mobilitate Urbană Durabilă (PMUD) acordată de către Asociația Orașe în Mișcare (reprezentată de dr. arh. urbanist Irina Rotaru)  în cadrul proiectului european Civitas PROSPERITY.  În acest context au fost discutate principalele probleme de mobilitate urbană cu care se confruntă municipiul și cum pot fi acestea abordate în mod sustenabil prin proiectele de infrastructură prioritare, prevăzute a fi finanțate prin Programul Operațional Regional (POR).  A doua sesiune de asistență tehnică va avea loc luni 23 aprilie și se va referi la optimizarea PMUD pentru orașele mici și mijlocii, la măsurile de mobilitate oportune în condițiile unor variații sezoniere de trafic foarte importante, la designul stradal și la procesele participative.

Prima sesiune de asistență tehnică – Proiect PROSPERITY